Stowarzyszenie Unum Principium o krzyżu
To nie jest nasza wojna! Oświadczenie i apel do polskich katolików
Stowarzyszenie Unum Principium wyraża stanowczy sprzeciw wobec wykorzystywania do doraźnej gry politycznej niezwykłego przywiązania Polaków do znaku Krzyża Świętego. Czytelnym celem tej cynicznej rozgrywki jest realizacja partykularnych interesów partyjnych koterii, zarówno tych rządowych, jak i wywodzących się z kręgów opozycji parlamentarnej. Czynią to w sposób całkowicie nieodpowiedzialny, wystawiając na szwank autorytet Kościoła i świętej wiary katolickiej. Spór, którego od kilku tygodni pozorną areną są okolice Pałacu Prezydenckiego, pogłębia monopolizację sceny politycznej, zakłamuje rzeczywistość i odwraca uwagę Polaków od żywotnych problemów państwa i narodu.
Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska w swoich działaniach po wielokroć przekonywały o całkowitym wyobcowaniu się z wielowiekowej duchowej spuścizny katolickiej Polski. Ci pierwsi dziś traktują Krzyż Chrystusowy jako zakładnika przy budowie fałszywej legendy Lecha Kaczyńskiego, drudzy zaś podsycają spór dla maskowania katastrofalnej kondycji organizmu państwowego.
Wydarzenia pod Belwederem nie mają nic wspólnego z rzeczywistą obroną Krzyża – znaku naszej świętej wiary wpisanego na trwałe w dusze Polaków. Wprost przeciwnie: trywializują ją i ośmieszają w oczach całego społeczeństwa. Za chwilę, przymuszani unijnymi dyrektywami wzmacnianymi wewnętrzną antykatolicką kontrakcją, staniemy w obliczu autentycznej walki o obecność Krzyża w przestrzeni publicznej. Kto wtedy, mając w pamięci dzisiejsze doświadczenia, będzie w stanie przekonać Polaków o doniosłości sytuacji?
Dlatego zwracamy się do polskich katolików z apelem o głęboką refleksję i trzeźwą ocenę zdarzeń. Nie pozwólmy manipulatorom karmić się naszymi emocjami i uczuciami religijnymi. To nie jest nasza wojna! To wewnętrzny spór w cywilizacyjnie wrogiej nam opcji politycznej i duchowej. W tym ważnym momencie dziejowym prośmy o mądrość i Matczyną opiekę Wniebowziętą Królową Polski.
Członkowie i Zarząd Stowarzyszenia Unum Principium
Bydgoszcz, 19 września 2010 r.