http://www.bibula.com/?p=27212
Recenzja książki L. W. Reeda „Wielkie mity wielkiego kryzysu”
Aktualizacja: 2010-10-9
Mające miejsce dwa lata temu załamanie koniunktury na światowych rynkach finansowych nazywane także kryzysem gospodarczym uruchomiło całą lawinę żądań mających na celu jedynie zwiększenie rozdawnictwa publicznych pieniędzy zwłaszcza na rzecz prywatnych przedsiębiorstw. Jak zwykle w takich sytuacjach odezwały się głosy wzywające do zwiększenia sfery socjalnej i jeszcze większego interwencjonizmu państwowego. Automatycznie zaczęły pojawiać się porównania do Wielkiego Kryzysu z końca lat dwudziestych i początku lat trzydziestych ubiegłego wieku, a jako wzorzec mający być panaceum na problemy ekonomiczne i na „zło” wolnego rynku zaczęto stawiać roosveltowski Nowy Porządek.
Próbą rozprawienia się z mitami narosłymi wokół czterokrotnego prezydenta USA i jego polityki ekonomicznej jest esej opublikowany w formie książkowej pt. „Wielkie mity wielkiego kryzysu” autorstwa Lawrence’a W. Reed’a – amerykańskiego ekonomisty, prezesa Mackinac Center for Public Policy, publicysty m.in. magazynu „The Freeman”.
Książka Lawrence W. Reeda ukazuje, że w sytuacjach załamania gospodarczego do głosu dochodzą opinie etatystyczne o skrajnym zabarwieniu. Podobieństwo między obecnym załamaniem rynków finansowych, a sytuacją sprzed 70 lat jest aż nadto wyraźne. Zarówno jak w okresie międzywojennym tak i obecnie coraz większe poparcie zyskuje interwencjonizm. Jednak o tyle jest on niebezpieczny, że jest kreowany przez organizacje międzynarodowe, nie liczące się z suwerennością państwową. Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że historia nie powtórzy się i nie doczekamy się nowego New Dealu.